Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Kalp Yetmezliği (KY): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Kalp Yetmezliği (KY): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Kalp Yetmezliği (KY): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Kalp Yetmezliği (KY): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Kalp yetmezliği, kalpte yapısal ve fonksiyonel kardiyak anormalliklerin istirahat ya da efor sırasında düşük kardiyak debi ve/veya kalp içi basınç artışına sebep olduğu bir hastalıktır. Temelde, bu durum kalbin kasılması ve/veya gevşemesi sırasında fonksiyonel bozukluklara neden olur.

Belirtiler arasında nefes darlığı, yatma pozisyonunda yaşanan nefes darlığı (ortopne), göğüs ağrısı, fiziksel aktiviteleri yerine getirme kapasitesinde azalma, çarpıntı, inatçı öksürükler, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, egzersiz sonrası toparlanma süresinde uzama ve ayak bileklerinde şişlik bulunmaktadır.

Kalp yetmezliğinin nedenleri arasında iskemik kalp hastalıkları, yetersiz fiziksel aktivite, şeker hastalığı, hipertansiyon, radyasyon, ilaç kullanımı, hormonal bozukluklar, beslenme bozuklukları, genetik anormallikler ve sigara kullanımı yer alabilir.

Kalp yetmezliğinin tanısı genellikle bir hekim muayenesi sonrasında ekokardiyografi (EKO), elektrokardiyogram (EKG) ve laboratuvar testleri ile konulur.

Son 6 hafta içerisinde klinik bulguları stabil olan hastalar (acile başvurma ihtiyacı duymayan, ilaçları değişmeyen) fizyoterapi ve rehabilitasyon programına dahil edilebilirler. Rehabilitasyon programı, hastanın mevcut durumuna göre belirlenir. Aerobik egzersizler, dirençli egzersizler, inspiratuar kas eğitimi ve yoga gibi uygulamaların hepsini kapsayan, doğru şiddette, doğru frekansta ve doğru tekrarda kişiye özel bir rehabilitasyon programı oluşturulmalıdır. Bu tedaviler, kişinin fiziksel aktivite kapasitesini arttırır, nefes alma-verme tekniklerini iyileştirir ve belirli kaslarda kuvvet kazanmayı sağlar.

Not: Bu yazı, bilgilendirme amaçlıdır ve bir doktorun verdiği profesyonel tıbbi tavsiye yerine geçemez. Kalp yetmezliği veya başka bir sağlık sorunu konusunda endişeleriniz varsa, lütfen bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

Şazimet Kübra Akın