Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Kondromalazi Patella (Koşucu Dizi): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Kondromalazi Patella (Koşucu Dizi): Tanı, Belirtiler ve Tedavi
Kondromalazi Patella (Koşucu Dizi): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Kondromalazi Patella (Koşucu Dizi): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Kondromalazi Patella (Koşucu Dizi): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Kondromalazi patella, bilinen diğer adıyla "koşucu dizi", diz kapağında yer alan kıkırdakta yumuşama, düzensizleşme ve bozulma şeklinde bulgular ve belirtiler ile seyreden bir rahatsızlıktır. Hasar düzeyi ilerledikçe, kıkırdakta daha ciddi hasarlar oluşabilir ve bu durum, diz hareket ettikçe diz ekleminde bulunan kemiklerin direkt olarak birbirine sürtünmesine neden olabilir.

Belirtiler

Kondromalazi patella, genellikle dizin ön kısmında hissedilen yüzeyel ve keskin bir ağrı ile kendini gösterir. Bu ağrı, dizlerin uzun süre bükülü kaldığı durumlarda ve dizi açarken (örneğin ayağa kalkarken) daha belirgin hale gelir. Ayrıca merdiven inerken veya yokuş çıkarken ağrı genellikle daha yoğundur. Bu belirtilerin yanı sıra, diz bölgesinde sürtünme ve çıtırtı sesi duyulması da bu hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Nedenler

Koşucu dizi, temelde kıkırdak üzerinde aşırı mekanik strese neden olan durumlardan kaynaklanır. Bu durumlar genellikle dizin normalden fazla yüke maruz kaldığı ve aşırı kullanıldığı durumlardır. Ancak, doğumsal ve gelişimsel anomaliler, uyluk ön ve arka grup kaslarında meydana gelen zayıflıklar ve uyluğun iç ve dış bölgesinde yer alan kaslarda oluşan kuvvet dengesizlikleri de bu rahatsızlığa sebep olabilir.

Tanı ve Tetkikler

Hastalığın tanısı genellikle hastanın hikayesi ve fizik muayenesine dayanır. Bu ilk değerlendirmeyi takiben, hastalığı desteklemek ve nedenleri araştırmak için çeşitli tetkikler istenebilir. Bu tetkikler arasında çeşitli pozisyonlarda çekilen röntgenler, bilgisayarlı tomografi ve MR görüntüleme bulunmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Kondromalazi patella tedavisinde, hastanın kıkırdak hasarının evresine bağlı olarak fizyoterapist eşliğinde bir tedavi protokolü oluşturulur. Bu protokol, diz stabilizatörlerine yönelik germe ve kuvvetlendirme egzersizleri, izometrik uyluk ön bölgesi egzersizleri, TENS, Faradik akım, yüzeyel ve derin ısıtıcılar gibi tedavi parametrelerini içerir. Bu tedaviler, hastanın yaşadığı rahatsızlık ve ağrıyı azaltmayı hedeflerken, aynı zamanda dizin normal işlevselliğini geri kazanmayı amaçlar.

Yazar: Şazimet Kübra Akın