Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Osteoporoz (Kemik Erimesi): Tanı, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Osteoporoz (Kemik Erimesi): Tanı, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri
Osteoporoz (Kemik Erimesi): Tanı, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri

Osteoporoz (Kemik Erimesi): Tanı, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri

Osteoporoz (Kemik Erimesi): Tanı, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri

Osteoporoz, kemik kütlesinin azalması ve kemik dokusunun yapısının bozulması sonucu oluşan, kemik kırılganlığının arttığı sistemik bir iskelet hastalığıdır.

Belirtiler Bu hastalığın belirtileri genellikle el bileği, omurga ve kalça kırıklarıdır. Bunun yanı sıra bel ve sırt ağrıları, sırt bölgesinde kifoz (kamburluk) ve boyda kısalma da görülebilir.

Risk Faktörleri Osteoporoz hastalığına yakalanma riskini arttıran bazı faktörler vardır. Bunlar arasında; kadın olmak, erken menopoza girmek, ileri yaş (65 yaş üstü), aile hikayesinde osteoporotik kırık olması, kemik yıkımını hızlandıran ilaçların kullanımı (kortizon, guatr ilaçları, heparin vb.), düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı bulunmaması, sigara ve alkol tüketimi, aşırı kafein tüketimi ve erkeklerde düşük testosteron düzeyi sayılabilir.

Nedenler Osteoporoz, genellikle primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır. Primer osteoporoz, kadınlarda menopoz sonrası kemik kaybı veya erişkinlerde yaşlanma etkisiyle görülürken, sekonder osteoporoz genellikle endokrin sorunlar, bazı kanser türleri, kortikosteroidler gibi ilaçların kullanımı ve romatolojik hastalıklar sonucunda görülür.

Tanı Osteoporoz tanısı, bir hekimin muayenesi sonrasında laboratuvar incelemeleri, kemik dansitometrisi (kemik mineral yoğunluğu ölçümü) ve radyolojik görüntülerle konulabilir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Osteoporoz, gittikçe artan sıklığıyla önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Hastalık oluşmadan önce, bireye uygun bir fiziksel aktivite programı bir fizyoterapist tarafından oluşturulmalı ve doruk kemik kitlesine ulaşım olabildiğince sağlanmalıdır. Hastalığın başladığı andan itibaren ise, kırık riskini azaltmak için yetkin bir fizyoterapist ile önlemler alınmalı ve doğru bir fizik tedavi programına hızla başlanmalıdır.

Yazan: Şazimet Kübra Akın (Düzenlenmiştir)