Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Romatoid Artrit Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Romatoid Artrit Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Romatoid Artrit Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Romatoid Artrit (RA): Tanı, Belirtiler ve Tedavi

Romatoid artrit (RA), vücutta birçok eklemi etkileyebilen, özellikle el, bilek ve ayak gibi küçük eklemleri tutan, simetrik bir şekilde ortaya çıkan kronik seyirli bir otoimmün hastalıktır. Bu hastalıkta, eklemlerdeki iltihaplanma süreci zamanla şekil bozukluklarına (deformiteler) ve organ tutulumuna yol açabilir.

Belirtiler: Romatoid artrit, çoğu olguda yavaş ve sinsi bir şekilde başlar. Haftalar ya da aylar süren bu dönemde kişide eklem ağrıları (artraljiler), sabahları eklemlerde tutukluk, şişlik gibi belirtiler gözlemlenebilir. Özellikle el eklemlerindeki belirtiler öncelikle dikkate alınmalıdır. Ayrıca, karpal tünel sendromu ve tarsal tünel sendrom gibi ekstra eklem tutulumları da görülebilir. Hastalık ilerledikçe kas atrofisi ve deformiteler (kuğu boynu, düğme iliği, çekiş parmak gibi) gibi semptomlar da ortaya çıkabilir.

Nedenler: Romatoid artritin tam nedeni bilinmemekle birlikte, çevresel faktörler ve bağışıklık sistemindeki bozukluklar hastalığın seyrini etkileyebilir.

Tanı: RA'nın tanısı, ilgili hekim tarafından muayene sonrasında yapılan laboratuvar incelemeleri ve radyolojik görüntülemelerle konulabilir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon: Romatoid artrit tedavisinde ideal olan, tanı konulduktan hemen sonra alanında uzman bir fizyoterapist eşliğinde en erken dönemde fizyoterapi ve rehabilitasyon programına başlamaktır. Bu programın amacı, belirtiler henüz ortaya çıkmadan önce önlem almak, belirtiler varsa uygun tedavileri uygulamak ve hastalığın ilerlemesini önlemek, hastanın günlük yaşam aktivitelerini eklemlere yük binmeyecek şekilde düzenlemek ve fonksiyonelliğini artırmaktır.

Şazimet Kübra Akın, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon uzmanı olarak, hastalarına erken dönemde başlayan ve hastalığın ilerlemesini önleyen etkili rehabilitasyon programları hazırlamaktadır. Tedavi sürecinde hastaların konforunu ve yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen Şazimet Kübra Akın, uzmanlığı ile hastalarına destek olmaktadır.